razembezpieczniej.pl pomoże Ci w zdobyciu szczytów rozpoznawalności

Przeczytaj o naszych autorach

Jak mierzyć zamglenie?

Grzegorz Maciejewski 2020-02-25 0 komentarzy
Jak mierzyć zamglenie?

Zdarza się, że potrzebne jest dobranie identycznego koloru co już niegdyś wykorzystany, ale nie posiada się odpowiadającego mu wzornika. W takim wypadku konieczne jest skorzystanie z fachowej pomocy, przedsiębiorstw zajmujących się dokonywaniem tego typu pomiarów. Jednym z nich jest firma TRI-COLOR z województwa małopolskiego, która umożliwia tego rodzaju działania, a ponadto prowadzi szkolenia jak korzystać z oprogramowania i przyrządów w tym celu wykorzystywanych.

W wypadku przede wszystkim produktów przezroczystych i półprzezroczystych, jak folie i plastiki kluczowe jest zbadanie tzw. zamglenia. Jak to robić, mając do dyspozycji miernik zamglenia.

Wbrew pozorom przy obecnym sprzęcie wykorzystywanym przez specjalistyczne laboratoria zajmujące się tematem, jest to stosunkowo proste. Padające światło jest rozpraszane szerokokątnie we wszystkich kierunkach, wpływa to na kontrast postrzeganego obrazu, co należy uwzględnić przy niezbędnych pomiarach. Do tego celu wykorzystuje się odpowiednie urządzenia pomiarowe oraz oprogramowanie komputerowe, na końcu dobierające odpowiednią mieszaninę kolorów, która pozwoli uzyskać oczekiwany efekt przy danych materiałach. 

Obiekt, do którego bada się zamglenie, a potem przygotowuje barwę, ma ogromne znaczenie, gdyż by uzyskać ten sam efekt na różnych powierzchniach, konieczne jest zastosowanie również, nieco innych środków. Inną przepustowość światła ma plastik, a inną folia, dodatkowo folia może mieć odmienne zastosowania, co także będzie różnicować jej przejrzystość w tym tzw. zamglenie, o którym mowa.

Skomentuj wpis