razembezpieczniej.pl pomoże Ci w zdobyciu szczytów rozpoznawalności

Przeczytaj o naszych autorach

Jakie możliwości dają części zamienne 3D? Co sprawia, że sprawdzają się w tak wielu branżach?

Jagoda Włodarczyk 2022-10-31 0 komentarzy
Jakie możliwości dają części zamienne 3D? Co sprawia, że sprawdzają się w tak wielu branżach?

Drukowanie przestrzenne to nowoczesna technologia, która znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Wydruki wykonywane zgodnie ze wzorem mogą być wykorzystane w przemyśle czy w warsztatach samochodowych, gdzie potrzebne są idealnie dopasowane podzespoły motoryzacyjne niedostępne już na rynku. Spełniają swoją rolę również w branży medycznej, ponieważ można ich użyć przy tworzeniu implantów lub protez. Co ciekawe, drukarki 3D pozwalają też zminimalizować koszty wyprodukowania różnego rodzaju prototypów i matryc.

Części zamienne 3D wytwarzane z kompozytów stanowią odpowiedź na zwiększające się zapotrzebowanie na produkcję pojedynczych sztuk lub krótkich serii. Uruchomienie tradycyjnej linii technologicznej dla uzyskania niewielkiej liczby elementów jest zwykle zbyt kosztowne, natomiast drukowanie daje oszczędność zarówno pieniędzy, jak i czasu. Warszawska firma Tarnawa 3D oferuje możliwość wyprodukowania dowolnego podzespołu już w kilkadziesiąt godzin od dostarczenia wzorca lub dokumentacji technicznej.

Obiekty powstające w drukarkach spełniają wszystkie oczekiwania co do jakości, wytrzymałości i odporności na działanie różnych czynników. Przy tworzeniu części istotne jest jednak prawidłowe dobranie materiału. Do drukowania przestrzennego wykorzystuje się najczęściej takie surowce jak:

  • filament,
  • sproszkowany poliamid,
  • żywica akrylowa,
  • metal.

Dodatkowo do niektórych materiałów bazowych dodawane jest włókno węglowe, dzięki czemu uzyskany produkt końcowy jest bardzo trwały, a do tego cechuje go sztywność i wysoka stabilność wymiarowa. Takie rozwiązanie umożliwia też wytworzenie elementu o mniejszej wadze, co w niektórych przypadkach jest bardzo pożądanym rezultatem. Oznacza to, że w drukarkach 3D mogą powstawać części mające znacznie lepsze parametry niż ich pierwowzory.

Skomentuj wpis